Martin Štefan - realitní makléř pro oblast Šlapanice a okolí východně od Brna

Zprostředkování prodeje nemovitostí.

ProdejnemovitostiPři prodeji nemovitosti lze udělat mnoho chyb a tím často výrazně snížit dosaženou prodejní cenu! Pouze zkušenému makléři, který je vždy o krok napřed, se podaří prodat za nejvyšší možnou cenu.

Předesílám, že všechny níže uvedené služby jsou v mém případě pro prodávající zdarma! Přiměřenou provizi sjednávám vždy s kupujícím a to až po jeho nalezení. Ani pokud se mi nepodaří prodat nemovitost prodávající nic neplatí! To je moje garance pro prodávající, a motivace pro mě, k vynaložení maximálního úsilí ke zdárnému prodeji daného domu, bytu, pozemku, či jakékoliv jíné nemovitosti.

Standardní průběh prodeje nemovitosti:

Správné nastavení ceny – veledůležitost tohoto kroku jsem popisoval již zde. Podhodnocení, ale i počáteční nadhodnocení ceny je velkou chybou a laikovi se jen zřídka kdy podaří cenu bezchybně stanovit.

Prověření nemovitosti – nebo-li příprava podkladů pro zájemce. Podcenění prověření nemovitosti a souvisejících okolností může vést ke ztrátě nejlepšího zájemce o koupi. Pokud promeškáte okamžik finálního rozhodnutí zájemce, nebo ztratíte jeho důvěru se kterou na prohlídku přišel, ztratíte nejen čas, ale často i peníze.

Marketing nemovitosti – toto je také velice důležitý krok, který ovlivňuje výslednou dosaženou cenu. Tomuto tématu se věnuji na samostatné stránce zde.

Realizace prohlídek nemovitosti – prodávajícími často podceňovaná fáze prodeje, zejména po několika neúspěšných prohlídkách opakující se a tedy pro neotrlé prodávající přinejmenším nudná. Avšak každý další skutečný zájemce o koupi musí dostat tu stejnou péči a informace jako zájemce při první prohlídce s plným elánem. I prohlídky mají své zákonitosti. Chaotické provedení bytem či domem při ne zcela dobré atmosféře ke kýženému úspěchu nevede.

Komunikace se zájemci – další z řady chyb, se kterými se u klientů, kteří se o prodej své nemovitosti již snažili, často setkávám – prohlídky proběhly, ale zájemci se pro koupi nerozhodli a “neví se proč”. Příčiny odmítnutí nabídky často mají své řešení a to je potřeba vykomunikovat. Někdy se stane, že zájemce pouze nedostal pro něj důležitou informaci, protože i při dlouhé schůzce v nemovitosti nikdy nelze říci vše. Případně se řešení objeví až po čase, a proto je nutné vést si pečlivě evidenci zájemců a jejich zdůvodnění nezájmu o koupi dané nemovitosti.

Prověření bonity zájemce – ne zřídka se stává, že několika týdnech až měsících jednání zkrachují na neschopnosti kupujícího zaplatit kupní cenu. Ať z důvodu, že nezíská úvěr, nebo se mu nepodaří prodat jeho původní nemovitost tak, jak si představoval. I když prodávající uplatní vůči zájemci sankci např. z titulu uzavřené smlouvy o smlouvě budoucí, ztratí čas, energii do jednání vloženou, a možná i vhodnějšího kupce. Proto všechny zájemce o koupi mnou zprostředkovávaných nabídek důkladně prověřuji a v případě pochybností prodávající upozorním. Každý prodávající se pak může rozhodnout, zda s tímto konkrétním zájemcem bude pokračovat v jednáních o prodeji.

Převod nemovitosti – i v tomto kroku může dojít k mnoha chybám, ale zde se škodou v řádu až milionů korun. Proto nikdy neřeším převod nemovitosti sám, ale zadám jej osobě k tomu kvalifikované, tedy advokátovi. Dlouhodobě spolupracuji s advokátní kanceláří JUDr. Markéty Němcové. Za tuto dobu jsem se přesvědčil o kvalitách této kanceláře a její služby všem klientům doporučuji.

Předání nemovitosti – zde už je finále na blízku, ale ani tuto část není radno podcenit. Při předání je třeba řádně zaznamenat stav předávaných nemovitostí i jejich součástí a příslušenství pro případné budoucí řešení vad, zaznamenat stav měřidel energií a vody, a další skutečnosti. K předání nemovitosti mám vždy připravené vyplněné formuláře k přehlášení odběratelů energií a vody, které následně za klienty doručím příslušným dodavatelům.

Daňová přiznání – klientům obou stran vždy připravuji daňová přiznání. Kupujícím přiznání k dani z nabytí nemovité věci a dani z nemovitosti a prodávajícím příslušné formuláře či přiznání k odhlášení daně z nemovitosti za předmětnou nemovitost. Zároveň, v případě zájmu klientů, za ně zajistím i podání k příslušnému finančnímu úřadu.

Další služby – dle potřeby a zájmu klientů. Např. zajištění dodatečné kolaudace staveb či jejich částí.

Potřebujete-li i Vy prodat či pronajmout svoji nemovitost, nebo jen poradit, jsem Vám k dispozici. Stačí zavolat, napsat SMS, nebo vyplnit kontaktní formulář.

Správné nastavení ceny nemovitosti je klíčem k úspěšné realizaci prodeje, nebo pronájmu. Porovnat aktuální nabídky inzerované na realitních portálech však nestačí!

Nabízím Vám bezplatnou a nezávaznou konzultaci a v případě Vašeho zájmu zajištění oddlužení, nebo přímý výkup nemovitosti bez zdržování.

Chcete prodat nemovitost, ale nechcete udělat chybu? Nabízím Vám nezávaznou konzultaci zdarma! Přijedu za Vámi, nebo se stavte Vy na kávu do naší kanceláře.

Víte o někom kdo prodává byt, dům, pozemek, nebo jinou nemovitost? Doporučte moje služby, nebo mi alespoň předejte tip, a vyplatím Vám odměnu!