Martin Štefan - realitní makléř pro oblast Šlapanice a okolí východně od Brna

Obecná cena majetku k dědickému řízení.

S platností k 1.1.2014 byla daň dědická (Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí) zrušena úplně a dědictví se nově vnímá jako bezúplatné nabytí a je podle zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí ‘osvobozeno od daně z příjmů.’

Zkrátka od roku 2014 již žádnou daň z dědictví neplatíte, ale obecnou cenu majetku je třeba prokázat, často jen z důvodu stanovení základu pro výpočet výše odměny notáře pověřeného provedením úkonů v dědické věci.

Dle z rozsudku Nejvyššího soudu ČR z 30. 1. 1998 se v případě obecné ceny majetku jedná o cenu, za níž by bylo možno reálně nemovitost prodat. Tato cena je u staveb jistě závislá na jejich velikosti, konstrukci, vybavení, opotřebení a stáří, ale nelze ji stanovit pouhým výpočtem ceny obvyklé (dle vyhlášky), ale ke stanovení obecné ceny (reálné tržní ceny) je třeba zejména znát informace o realizovaných prodejích podobných nemovitostí v místě. Proto stanovení obecné ceny majetku je spíše úkolem pro realitní kanceláře, potažmo realitní makléře, než úkolem pro znalce v oboru oceňování nemovitostí.

Potřebujete-li stanovit obecnou cenu nemovitosti k dědickému řízení, tak i v tomto případě se na mě můžete obrátit. Martin Štefan – tel.: 602 953 912.

Správné nastavení ceny nemovitosti je klíčem k úspěšné realizaci prodeje, nebo pronájmu. Porovnat aktuální nabídky inzerované na realitních portálech však nestačí!

Nabízím Vám bezplatnou a nezávaznou konzultaci a v případě Vašeho zájmu zajištění oddlužení, nebo přímý výkup nemovitosti bez zdržování.

Chcete prodat nemovitost, ale nechcete udělat chybu? Nabízím Vám nezávaznou konzultaci zdarma! Přijedu za Vámi, nebo se stavte Vy na kávu do naší kanceláře.

Víte o někom kdo prodává byt, dům, pozemek, nebo jinou nemovitost? Doporučte moje služby, nebo mi alespoň předejte tip, a vyplatím Vám odměnu!